LIVE Πανερυθραϊκός – ΑΕΛ

Η ΑΕΛ θα διεκδικήσει την Κυριακή 8/6 και τον τρίτο τίτλο για την φετινή χρονιά (μετά το πρωτάθλημα και το κύπελλο Γ’ Εθνικής). Συγκεκριμένα θα αντιμετωπίσει για το Σούπερ Καπ ερασιτεχνών τον Πανερυθραϊκό στο Δημοτικό Στάδιο της Άμφισσας (18:30).

Ο αγώνας θα καλυφθεί ΖΩΝΤΑΝΑ από το athleticlarissa.gr και τον Χρήστο Γκατζούλη που θα βρεθεί εκεί για να σας ενημερώνει λεπτό προς λεπτό. Φυσικά εκτός από την κάλυψη του αγώνα (LIVE) θα υπάρχει πλούσιο φωτογραφικό υλικό, Video, πολλές συνεντεύξεις και άλλα πολλά.

Καλησπέρα σας από το γήπεδο της Άμφισσας, όπου θα διεξαχθεί ο τελικός του Super Cup Ερασιτεχνών, ανάμεσα σε Πανερυθραϊκό και ΑΕΛ. Η ομάδα της Αττικής φέτος κατέκτησε το Πανελλήνιο Κύπελλο Ερασιτεχνών, ενώ η ΑΕΛ κατέκτησε το Κύπελλο της Γ’ Εθνικής.

Ο καιρός είναι καλός στην Άμφισσα, ενώ υπάρχουν κάποια σύννεφα χωρίς όμως να υπάρχει κίνδυνος βροχής. Προς το παρόν οι δύο ομάδες έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο και προθερμαίνονται.

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.

Πανερυθραϊκός(Αντώνης Τσιμπάκης): Μολφέσης, Γλήνος, Γκρίτζας, Αδράκτας, Γκόλιας, Χατζής, Κογιάννης, Μίκος, Τσίπρας, Αντωνιάδης, Παπαθανασίου.

Στον πάγκο: Αναγνώστης, Σαξανίδης, Παπδόπουλος, Πήδουλας, Μπαστέας, Γιαννόπουλος, Τριανταφύλλου.

ΑΕΛ(Παναγιώτης Τζαναβαράς): Σικαλιάς, Καρανίκας, Αραμπατζής, Σιάκας, Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας, Τσεμπερίδης, Στεφανίδης, Πατινιώτης, Γαρυφαλλόπουλος.

Στον πάγκο: Κορομηλάς, Αγτζίδης, Σαββίδης, Καρακούτσης, Κουλίδης, Τζουμάκης, Μπουσινάκης.

Το ματς ξεκίνησε, στην σέντρα ο Πανερυθραϊκός. Πριν την έναρξη, δόθηκαν ανθοδέσμες στους αρχηγούς των δύο ομάδων, από τους προέδρους. Οι καιρικές συνθήκες είναι καλές, ενώ στο γήπεδο βρίσκονται περίπου 200 άτομα.

5’: Πρώτο σουτ του Πλιάγκα, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας. Η ΑΕΛ έχει την υπεροχή σε αυτά τα πρώτα λεπτά μέσα στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθεί να βγει στην επίθεση και να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα.

7’: Σέντρα σουτ του Στεφανίδη από αριστερά, η μπάλα έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια απομάκρυναν οι αμυντικοί του Πανερυθραϊκού.

8’: Ωραίος ελιγμός του Πατινιώτη στην περιοχή, έκανε το σουτ η μπάλα λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.

25’: Ωραία επέλαση του Αραμπατζή από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε αλλά έδιωξε ο τερματοφύλακας. Η ΑΕΛ, μπορεί να μπήκε δυνατά στην αρχή, αλλά από το 15ο λεπτό και μετά ο Πανερυθραϊκός έχει ισορροπήσει το παιχνίδι.

29’: Πρώτη καλή στιγμή για τον Πανερυθριακό. Μετά από λάθος της ΑΕΛ στο κέντρο ο Τσίπρας έγινε κάτοχος, έκανε ένα σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

35’: Μονοκόμματο σουτ του Γαρυφαλλόπουλου από την περιοχή απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

Στο γήπεδο βρίσκεται και ο πρώην τερματοφύλακας της ΑΕΛ, Σπύρος Χριστόπουλος, που αυτήν την στιγμή είναι προπονητής τερματοφυλάκων στην ομάδα του Πανηλειακού.

Φάουλ για τον Πανερυθριακό σε καλό σημείο, εκτέλεσε ο Κογιάννης και έδιωξε ο Σικαλιάς. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο διαιτητής σφύριξε την λήξη του παιχνιδιού.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με την ΑΕΛ να βρίσκεται στην σέντρα. Οι δύο τεχνικοί δεν έκαναν κάποια αλλαγή μέχρι στιγμής, ενώ έχουν ανάψει και οι προβολείς στο γήπεδο.

52’: Σέντρα σουτ του Καρανίκα, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.

59’: Σέντρα του Πατινιώτη κεφαλιά του Στεφανίδη η μπάλα πέρασε άουτ.

62’: Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Πλιάγκας εκτός και στην θέση του ο Μπουσινάκης.

64’: Σέντρα του Μπουσινάκη από αριστερά, ο Στεφανίδης το σουτ, η μπάλα άουτ.

66’: ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Σέντρα του Πατινιώτη, ο Μπουσινάκης με ωραίο σουτ έκανε το 0-1 για την ΑΕΛ.

71’: Κίτρινη κάρτα στον Τσεμπρίδη.

72’: Αλλαγή για τον Πανερυθριακό. Ο Γιαννόπουλος στην θέση του Ρωμανού.

76’: Αλλαγή για τον ΑΕΛ. Εκτός ο Γαρυφαλλόπουλος και στην θέση του ο Σαββίδης.

79’: Αλλαγή για Πανερυθριακό, εκτός ο Παπαθανασίου και στην θέση του ο Μπαστέας.

83’: Φάουλ εκτέλεσε ο Μπουσινάκης, μπλόκαρε δύσκολα ο τερματοφύλακας.

84’: Σουτ του Πατινιώτη από πλάγια αριστερά, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.

90’: 1-1 για τον Πανερυθριακό με τον Τσίπρα από αριστερά.

Τέλος του παιχνιδιού με το ισόπαλο 1-1. Οι δύο ομάδες θα παν στην παράταση που θα κριθεί ποιος θα είναι ο νικητής.

Ξεκίνησε η παράταση με την ΑΕΛ να είναι στην σέντρα.

95’: Δυνατό σουτ του Καρανίκα, η μπάλα άουτ.

97’: Ο Πατινιώτης στην περιοχή έκανε ένα σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

99’:Από πάσα του Νεμπεγλέρα, ο Τσεμπερίδης με βολίδα έξω από την περιοχή έκανε το 1-2.

101’: Σουτ του Αραμπατζή, με κεφαλιά οι αμυντικοί του Πανερυθριακού απομάκρυναν πάνω στην γραμμή.

Τέλος στο πρώτο μέρος της παράτασης με την ΑΕΛ να κερδίζει με 1-2.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με την ΑΕΛ να κάνει αλλαγή. Στην θέση του Τσεμπερίδη ο Κουλίδης.

115’: Στην θέση του Δήμου ο Βαγγέλης Παπαδόπουλος για τον Πανερυθριακό.

Η θα τελειώσει το παιχνίδι με 10 παίκτες καθώς ο Σιάκας βγήκε εκτός λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο.

Τέλειωσε το παιχνίδι στην Άμφισσα (1-2).