LIVE ΑΕΛ – Πιερικός

Η ΑΕΛ θα δώσει την Παρασκευή (31/10) το τέταρτο παιχνίδι πρωταθλήματος για τη Football League (2ος όμιλος) στο στάδιο Αλκαζάρ κόντρα στον Πιερικό (20:30). Η ομάδα του Κωνσταντίνου Παναγόπουλου θέλει να επιστρέψει στις νίκες μετά την ήττα που συνοδεύτηκε από κακή εμφάνιση στη Λαμία.

Ο αγώνας θα καλυφθεί ΖΩΝΤΑΝΑ από το athleticlarissa.gr όπου θα σας ενημερώνει λεπτό προς λεπτό για την εξέλιξη του ματς καθώς και όσα θα γίνουν στο τρίτο ημίχρονο.

Καλησπέρα από το στάδιο Αλκαζάρ. Στις 20:30 θα ξεκινήσει η αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον Πιερικό για την 4η αγωνιστική της Β’ Εθνικής. Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

ΑΕΛ (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Μπλέντι, Πινδώνης, Στεφανίδης, Περίκο, Τσιλιγκίρης.

Στον πάγκο: Αθανασόπουλος, Μπιλά, Τζούνιορ, Βερδού, Μελισσάς, Δεινόπαπας, Κουρτεσιώτης.

Πιερικός (Μιχάλης Ζιώγας): Πατσιογιώργος, Ντόσης, Λαμπάκης, Κοντσίδης, Ντόϊκιτς, Τσιάρας, Μπουζούκης, Μυστακίδης, Γιαννούλης, Μανίκας, Μάρκοβιτς.

Στον πάγκο: Παπατολίκας, Καρτσάμπας, Αλεξίου, Ελιομάρ, Νικολίτσης, Σπάσιτς, Σεντεμέντες.

Διαιτητική τριπλέτα: Σέζος, Ναλμπάντης, Χαδίμογλου. 4ος: Παπαδόπουλος.

Οι δύο ομάδες έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια. Λίγος ο κόσμος στο Αλκαζάρ αυτή την ώρα.

Οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα!

H AEΛ στη σέντρα. Το ματς ξεκίνησε!

Η προσέλευση του κόσμου συνεχίζεται. Δεν είναι αρκετός ο κόσμος αυτή την ώρα.

Μια αλλαγή την τελευταία στιγμή για τον Πιερικό. Στην ενδεκάδα είναι ο Ελιομάρ και όχι ο Μάρκοβιτς.

Δεν έχουμε κάτι ιδιαίτερο σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο του ματς. Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση το παιχνίδι μέχρι τώρα.

Με βαθιές μπαλιές προσπαθούν να αναπτυχθούν οι δύο ομάδες και γι' αυτό είναι εύκολο να υποπέσουν σε λάθη.

15' Ωραία σέντρα από τον Μουλόπουλο, ο Στεφανίδης πηδάει ψηλότερα όλων, αλλά η κεφαλιά του είναι αδύναμη και άστοχη.

17' Πολύ δραστήριος ο Γιαννούλης, ο οποίος κερδίζει κόρνερ. Εύκολα απομακρύνει ο Κοντοδήμος.

Αρκετά πειθαρχημένη η ομάδα του Πιερικού μέχρι στιγμής και επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Η ΑΕΛ για την ώρα δεν έχει καταφέρει να κάνει κάτι καλό.

22' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Περίκο με ωραία σκαφτή πάσα περνάει την μπάλα στην πλάτη της άμυνας του Πιερικού, ο Τσιλιγκίρης κάνει την κίνηση, αλλά με την προβολή του δεν μπορεί να αλλάξει την πορεία της.

Σε λίγο μισή ώρα αγώνα στο Αλκαζάρ. ΑΕΛ – Πιερικός 0-0 με τους γηπεδούχους να έχουν ανέβει τα τελευταία λεπτά.

Με αυτά και με αυτά ο χρόνος περνάει και η ΑΕΛ δεν έχει καταφέρει να βρει έναν ρυθμό και να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις μπροστά από τα καρέ του Πιερικού.

34' Προσωπική ενέργεια από τον Έλιομαρ, αλλά η σέντρα του πηγαίνει πάνω στον Αποστολίδη.

35' Ο Γιαννούλης διαμαρτύρεται για την υπόδειξη του βοηθού. Οριακή η φάση.

39' O Νεμπεγλέρας εκτελεί φάουλ από πλάγια δεξιά, ο Πινδώνης παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα φεύγει αρκετά έξω από το δεξί δοκάρι του Πατσιογεώργου.

42' Ο Μυστακίδης παίρνει την μπάλα από τη γραμμή της σέντρας, κάνει ωραία προσωπική ενέργεια, περνάει δύο παίκτες, αλλά το μακρινό σουτ του φεύγει πολύ άουτ.

43' Ο Κοντοδήμος δίνει στον Μπλέντι, εκείνος σουτάρει από πλάγια εντός περιοχής, αλλά δεν σημαδεύει γωνία και διευκολύνει τον Πατσιογεώργο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Αλκαζάρ. ΑΕΛ – Πιερικός 0-0. Επιστρέφουμε σε 15 λεπτά.

Ξεκίνησε τώρα το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς κάποια αλλαγή οι δύο ομάδες.

48’ Ζητά πέναλτι η ΑΕΛ σε ανατροπή του Στεφανίδη.

49’ Ο Πινδώνης σκοράρει, αλλά η σημαία του βοηθού είναι σηκωμένη.

Η ΑΕΛ ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά δεν έχει κάνει κάποια αξιόλογη φάση.

54' Σουτ του Πινδώνη έξω από την περιοχή, η μπάλα στα χέρια του κίπερ του Πιερικού.

55' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Στη θέση του Μπλέντι ο Βερδού.

60' Ο Περίκο μπαίνει στην περιοχή, κάνει το γύρισμα, δεν μπορεί ο Στεφανίδης και ο Πινδώνης στη συνέχεια δεν πιάνει το σουτ όπως θα ήθελε.

62' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ!Ο Βερδού από αριστερά κάνει το γύρισμα, ο Τσιλιγκίρης δεν μπορεί να πάρει την κεφαλιά, η μπάλα φτάνει στον Πινδώνη κι εκείνος από καλή θέση δεν βρίσκει στόχο.

63' Αποβάλλεται ο Κοντσίδης, αφού ο Βερδού ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

64' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Στεφανίδης από τα έντεκα βήματα κάνει το 1-0.

68' Αλλαγή για τον Πιερικό. Στη θέση του Ελιομάρ ο Αλεξίου.

70' Δεύτερη αλλαγή για τον Πιερικό. Στη θέση του Ντόση ο Νικολίδης.

71' Ο Μουλόπουλος προλαβαίνει τον Αλεξίου, ο οποίος καθυστερεί να πλασάρει, και στη αμέσως επόμενη φάση ο Αποστολίδης κάνει σωτήρια έξοδο.

77' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 2-0! Ο Νεμπεγλέρας κάνει ένα γέμισμα στην περιοχή, κάκιστη η αντίδραση της άμυνας του Πιερικού και ο Στεφανίδης το εκμεταλλεύεται στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

78΄Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στη θέση του Στεφανίδη ο Μπιλά.

80' Αλλαγή για τον Πιερικό στη θέση του Γιαννούλη ο Σταμάτης.

81' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στη θέση του Περίκο ο Τζούνιορ.