LIVE ΑΕΛ – Λαμία!

Tο πρώτο της επίσημο παιχνίδι για τη νέα ποδοσφαιρική σεζόν θα δώσει το Σάββατο 26/9 η ΑΕΛ στις 18:00 με αντίπαλο τη Λαμία (OTE TV) στο AEL FC ARENA.

Ο Ράτκο Ντόστανιτς πήρε στην αποστολή 21 ποδοσφαιριστές. Η αποστολή: Καβουσάκης, Ξενοδόχοβ, Κομεσίδης, Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς, Αναστασόπουλος, Μπόγιοβιτς, Λαμπρόπουλος, Νικολακάκης, Μονιάκης, Ροβίθης, Χάμος, Καπός, Ναγιάρ, Ουρτάδο, Κουτσιανικούλης, Μασούρας, Χοτζάλι, Μπουντόπουλος, Κοντοχρήστος, Μαρουκάκης.

Η «βασίλισσα» θέλει να κάνει ξεκίνημα με το δεξί και σε αυτή την προσπάθεια θα έχει στο πλευρό της τον κόσμο που αναμένεται να βρεθεί μαζικά στις κερκίδες.

Το athleticlarissa.gr θα βρεθεί από νωρίς στο γήπεδο και θα σας μεταφέρει σε πραγματικό χρόνο (LIVE) την αναμέτρηση καθώς και πολλά παραλειπόμενα αλλά και δηλώσεις από το ματς.

Καλό απόγευμα από την βροχερή Λάρισα και το AEL FC ARENA. Στις 18:00 θα ξεκινήσει η αναμέτρηση της ΑΕΛ με την Λαμία για την 1η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

17:18: Οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο έχουν ξεκινήσει το καθιερωμένο ζέσταμα με την βροχή να συνεχίζεται. Ο αγωνιστικός χώρος έχει επιβαρυνθεί σημαντικά.

17:36: Το ζέσταμα των ομάδων συνεχίζεται και έχει ξεκινήσει και η προσέλευση του κόσμου. Ο καιρός σίγουρα δεν βοήθησε τα…σχέδια πολλών.

Η αλήθεια είναι πως το γήπεδο έχει βαρύνει αρκετά. Ο βροχή ήταν έντονη το μεσημέρι στη Λάρισα και αυτό σίγουρα αναμένεται να δυσκολέψει τις προσπάθειες των παικτών κατά τη διάρκεια του ματς. Σε λίγο θα σας δώσουμε τις εντεκάδες των δύο ομάδων.

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Καβουσάκης, Νικολακάκης, Μονιάκης, Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς, Αναστασόπουλος, Ναγιάρ, Ουρτάδο, Μαρουκάκης, Μπουντόπουλος, Ροβίθης.

Λαμία (Σούλης Παπαδόπουλος): Ρίζος, Ζουλιώτης, Κοτσώνης, Πίντο, Τσαμούρης, Σιλιγαρδάκης, Ενγκουέμ, Τζόκιτς, Σέρτζιο, Νεόφυτος, Καραγιάννης.

Διαιτητική τριπλέτα: Φωτιάδης, Κελάζογλου, Μωϋσιάδης. 4ος: Κωτούλας.

17:55: Όλα έτοιμα για την πρεμιέρα της ΑΕΛ! Η προσέλευση του κόσμου συνεχίζεται. Σε πέντε λεπτά η σέντρα.

Περίπου 3.000 κόσμος αυτή την ώρα στο AEL FC ARENA λίγο πριν την σέντρα του αγώνα ΑΕΛ - Λαμία.

Όμορφη ατμόσφαιρα απο τον κόσμο της ΑΕΛ! Όλα έτοιμα για σέντρα στο AEL FC ARENA.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε!

Μήνυμα από τον χρήστη AEL1 : " Στον πάγκο ποιους έχουμε; "
  Ξενοδόχοβ, Κομεσίδης, Κοντοχρήστος, Κουτσιανικούλης, Μπόγιοβιτς, Καπός, Λαμπρόπουλος.

Μήνυμα από τον χρήστη AEL1 : " Ο Ναγιάρ δεν έπαθε τράβηγμα;Βλέπω τον Λαμπρόπουλο βασικό; Ποιος μπήκε στη θέση του στην αποστολή; "
 Η 11αδα είναι παραπάνω όπως και οι παίκτες που είναι στον πάγκο.

5' Στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα δεν έχουμε δει κάτι ιδιαίτερο από τις δύο ομάδες. Η ΑΕΛ προσπαθεί να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Πριν το ματς είχαμε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κώστα Σαμαρά, πρώην προέδρου της ΑΕΛ.

Στους 21 βαθμούς η θερμοκρασία στη Λάρισα αυτή την ώρα και η βροχή είναι ξανά έντονη!

7': Κίτρινη στον Αναστασόπουλο.

9': Τρίτο συνεχόμενο κόρνερ για τη Λαμία. Ο Σερτίνιο εκτελεί και αυτό, ο Τζόκιτς παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα άουτ.

11': Ο Μπουντόπουλος από μακριά κάνει το σουτ, η μπάλα αλλάζει λίγο πορεία, αλλά ο Ρίζος με το ένα χέρι αποκρούει.

Η ΑΕΛ έχει ανεβάσει στροφές και προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα της Λαμίας.

15': Συρτό σουτ από τον Λαμπρόπουλο, άουτ φεύγει η μπάλα.

17' Νέο σουτ του Ουρτάδο η μπάλα στα χέρια του Ρίζου,

ΓΚΟΛ!!!!!!!

18' Η ΑΕΛ κάνει το 1-0! Ο Ουρτάδο κάνει σουτ εκτός περιοχής, ο Ρίζος αποκρούει και από κοντά ο Μαρουκάκης στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΛ μετά το 10' ανέβασε στροφές και πραγματικά έκανε ότι ήθελε! Η Λαμία ουσιαστικά είχε και συνεχίζει να έχει παθητικό ρόλο στο ματς, ενώ η ΑΕΛ παίζει ωραίο ποδόσφαιρο.

24': Ακυρώνεται γκολ για τη Λαμία, έντονες διαμαρτυρίες του Σούλη. Σωστή η απόφαση, έχει γίνει επιθετικό στον Καβουσάκη.

25' Στο 58% η κατοχή για την ΑΕΛ.

28': Κίτρινη στον Ουρτάδο.

30': Η μπάλα στρώνεται στον Καραγιάννη, εκείνος ετοιμάζεται να σουτάρει αλλά ο Νικολακάκης βάζει την προβολή και σώζει την ομάδα του. Ανεκμετάλλευτο περνάει στη συνέχεια από τους Φθιώτες το κόρνερ.

33’ Μπαίνει στην περιοχή από δεξιά ο Μαρουκάκης, αλλά η τελική του επιλογή δεν είναι καλή.

38': Κίτρινη στον Ενγκουέμ.

ΓΚΟΛ!!!!!!!!!

42' Ο Ουρτάδο παίρνει την μπάλα στην περιοχή, μαζεύει πάνω του τρεις παίκτες, στρώνει στον Μαρουκάκη κι εκείνος με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής εκτελεί τον Ρίζο.

44' Φάουλ ο Σέρτζιο, λάθος ο Καβουσάκης, ο Καραγιάννης κάνει το σουτ η μπάλα άουτ.

Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.

Τέλος πρώτου μέρους. ΑΕΛ - Λαμία 2-0 με δύο γκολ του Μαρουκάκη.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

48': Από εκτέλεση φάουλ ο Λεάντρο παίρνει την κεφαλιά και ο Κοτσώνης δεν καταφέρνει για λίγο να μπει στην πορεία της μπάλας.

54': Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Μαρουκάκης παίρνει την μπάλα από τον Ρίζο και δίνει στον Ουρτάδο, ωστόσο, το σουτ του τελευταίου πηγαίνει πάνω στον Λεάντρο.

56' Στη θέση του Τζόκιτς ο Καραλής.

58': Κίτρινη στον Βέρτζο.

60': Με 10 μένει η Λαμία, δεύτερη κίτρινη στον Ενγκουέμ.

61' Αποχωρεί ο Καραγιάννης, μπαίνει ο Τριανταφυλλάκος για τη Λαμία.

63' Ωραίο σουτ του Νικολακάκη, λίγο άουτ.

63': Από λανθασμένη απομάκρυνση του Κοτσώνη η μπάλα πάει στον Νικολακάκη, αλλά το σουτ του φεύγει άουτ.

66' Στη θέση του Ουρτάδο ο Καπός.

68' Κίτρινη ο Σερτζίνιο για την Λαμία.

70' Σουτ ο Λαμπρόπουλος δύσκολα ο Ρίζος.

71' Στη θέση του Μαρουκάκη ο Μπόγιοβιτς.

75΄Στη θέση του Ροβίθη ο Κουτσιανικούλης.