Πανάξια παραμονή με τη... βούλα στη Γ’ Εθνική για την Α.Ε. Κιλελέρ!!!

Μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρωταθλήματος, η Α.Ε. Κιλελέρ κατάφερε μέσα από πολλές αντιξοότητες που είχε να αντιμετωπίσει όλη τη χρονιά, να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή της στην Γ’ Εθνική (2ος όμιλος).

Συγκεκριμένα επικράτησε με 2-0 του Πιερικού στο γήπεδο Αγιάς με τα δύο τέρματα να σημειώνουν οι Δοδοντσάκης και Βαγενάς στο πρώτο ημίχρονο.

Αρκετός κόσμος βρέθηκε στο πλευρό του Κιλελέρ. Πολλά συγχαρητήρια στη διοίκηση που έκανε τα πάντα για το σύλλογο, με τον πρόεδρο της ομάδας κ. Χρήστο Φτάρα και όλα τα υπόλοιπα άτομα του Δ.Σ. να βοηθούν τα μέγιστα. Το μεγαλύτερο «μπράβο» στον προπονητή κ. Κώστα Κατσάρα με τους άξιους συνεργάτες του (Βαγγέλη Κολιό – Ευριπίδη Βακουφτσή) και τους ποδοσφαιριστές που έδωσαν και την ψυχή τους σε αυτόν τον μαραθώνιο της Γ’ Εθνικής και στο τέλος δικαιώθηκαν.

Το Κυριακάτικο ματς με το Κεραμίδι που έχει κερδίσει την άνοδο στην Super League 2, θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα και σίγουρα θα γίνει σε ένα εορταστικό κλίμα, αφού και οι δύο ομάδες πέτυχαν τον στόχο τους.

Αναφορικά με το σημερινό ματς, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι από το πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη καλή φάση ήταν για τον Πιερικό στο 3’ με τον Ματσούκα να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 9’ ο Τζιάνης έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει από πλεονεκτική θέση που βρέθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

Στο 23’ το φάουλ εκτέλεσε ο Μπαρούτας και ο Δοδοντσάκης που είχε προωθηθεί με ωραία καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 29’ έγινε και το 2-0! Ο Μπαρούτας και πάλι έβγαλε τη σέντρα αυτή τη φορά και ο Βαγενάς με ιδανικό τελείωμα μέσα από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στην επανάληψη δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση με το 2-0 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

*Τον αγώνα παρακολούθησε ο πρόεδρος της ΕΠΣΛ κ. Δημήτρης Μπουχλαριώτης που βρέθηκε κοντά στη μεγάλη προσπάθεια του Κιλελέρ.

Α.Ε. Κιλελέρ (Κώστας Κατσάρας): Μυσιρλής, Φουρκιώτης, Μπαρούτας, Δοδοντσάκης, Αντωνίου, Αλτάνης, Τζιάνης (73’ Κούκος), Κατσαμάγκας (62’ Ελέζι), Χασομέρης, Βαγενάς (85’ Κουκουφίκας), Παπαγεωργίου.

Πιερικός (Νίκος Θεοδοσιάδης): Σεμιτσίδης, Χατζηκωνσταντίνου, Στόϊος, Μυρωτής, Οικονομίκος, Κουλαλής, Ματσούκας, Παπαϊωάννου, Καρατάσιος, Χατζηπουργάνης, Κραγιόπουλος. Έπαιξαν και οι: Μακρίδης, Μπαλτάς, Στραβογιάννης, Ματζαλλάκου, Κωνσταντινίδης.

Διαιτητική τριπλέτα: Πέτσας, Αλεξόπουλος, Παπαγεωργόπουλος (Τρικάλων).