Πρωταθλητής Ελλάδας ο Παντελής Ριζούλης

Περίφημα τα πάει μέχρι στιγμής στα Γιάννενα ο Άτλας Λάρισας. Ο σύλλογος που κρατάει ζωντανό το άθλημα της άρσης βαρών στην ευρύτερη περιοχή καταφέρνει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Άρσης Βαρών που γίνεται στην Κόνιτσα των Ιωαννίνων να διακριθεί με νεαρούς αθλητές. Ο Παντελής Ριζούλης ήδη έχει πάρει δύο μετάλλια. Ένα χρυσό στην κατηγορία των Παίδων και ένα χάλκινο στην κατηγορία των Εφήβων.

Πρωτάθλημα Παίδων - Κατηγορία 77κ.

1. Παντελής Ριζούλης (ΑΤΛΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ Α.Σ.) 226κ. (100+126)

2. Άγγελος Ντουράι (ΕΘΝΙΚΟΣ Γ.Σ.) 222κ. (102+120)

3. Χαράλαμπος Τσιριγωτάκης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 1937 Α.Σ.) 185κ. (83+102)

Πρωτάθλημα Εφήβων - Κατηγορία 77κ.

1. Σταύρος Πολυχρονόπουλος (ΑΤΛΑΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ Π.Σ.Φ.) 263κ. (120+143)

2. Εμμανουήλ Γολσουσίδης (ΑΡΙΔΑΙΑΣ Φ.Ο.) 236κ. (108+128)

3. Παντελής Ριζούλης (ΑΤΛΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ Α.Σ.) 226κ. (100+126)

* Διάκριση όμως είχαμε και για τον Μάριο Ρούσα ο οποίος για λίγα μόνο γραμμάρια δεν αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στην κατηγορία των 85 κιλών Εφήβων. Ενώ βγήκε 1ος στο αρασέ, 2ος στο ζετέ στο σύνολο αναδείχθηκε τελικά 2ος για 900 γραμμάρια διαφορά.

* Οι αγώνες που συνεχίζονταν χθες το απόγευμα αλλά και σήμερα, διοργανώνονται από την ελληνική ομοσπονδία, σε συνεργασία με τον Δήμο Κόνιτσας και το σωματείο Σπάρτακος Ιωαννίνων, υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Ηπείρου. Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πήραν μέρος περίπου 340 αθλητές και αθλήτριες από 50 σωματεία, μεταξύ αυτών και ο μεσογειονίκης της Μερσίνης, Δαυίδ Καβελασβίλι.

Πηγή: Ελευθερία