ΕΑΛ: Eπιτυχίες στο τμήμα πάλης

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι παλαιστές της ΕΑΛ στα πρόσφατα περιφερειακά πρωταθλήματα που έγιναν σε τρεις φάσεις στο στιλ της ελευθέρας πάλης στην κατηγορία των Παίδων και διεξήχθησαν σε Ευρωπό – Αθήνα - Λάρισα. Η ΕΑΛ όπως ανακοίνωσε: «Συμμετείχε με τρεις παλαιστές στην Α΄ φάση κατακτώντας τρία μετάλλια και ισάριθμες προκρίσεις για την τελική οκτάδα και με τρεις παλαιστές στη Γ΄ φάση όπου κατέκτησε δύο Χρυσά μετάλλια και ισάριθμες επίσης προκρίσεις. Πιο συγκεκριμένα και στην Α΄ φάση, το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Τσαγγαλίας Ιωάννης στην κατηγορία των 63 κιλών μετά από μεγάλη εμφάνιση νικώντας 3 αθλητές μεγαλύτερης ηλικίας και χάνοντας μόνο στον τελικό, καθώς ο ίδιος ανήκει στην κατηγορία των παμπαίδων. Την 2η θέση επίσης και το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε και ο Κυριακόπουλος Γιώργος στα 76 κιλά πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση αν και αυτός παμπαίδας, νικώντας τον περυσινό πρωταθλητή και χάνοντας στον τελικό από τραυματισμό. Ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στη βαριά κατηγορία των 100 κιλών ο Κυριακόπουλος Ραφαήλ όπου με τέσσερις νίκες και μια ήττα από τον περυσινό πρωταθλητή κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο δείχνοντας ότι μπορεί να συναγωνιστεί στην τελική οκτάδα τους καλύτερους για την πρωτιά. Όσον αφορά την Γ΄ φάση που διεξήχθη στη Λάρισα το περασμένο Σαββατοκύριακο, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν μετά από πολύ καλή εμφάνιση οι Κολπούζης Αλέκος στα 69 κιλά και Τσίρκας Αλέκος στα 76 κιλά στο στιλ της ελευθέρας, κερδίζοντας πανάξια και την πρόκριση για την τελική οκτάδα. Άτυχος στάθηκε ο Αποστολίδης Ιωάννης στα 76 κιλά ο οποίος λόγο απειρίας και δύσκολης κλήρωσης δεν κατάφερε να προκριθεί, αφήνοντας όμως υποσχέσεις για το μέλλον. Έτσι μετά την προκριματική φάση η ΕΑΛ Πήγασος θα συμμετέχει στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων στην ελευθέρα πάλη με πέντε (5) παλαιστές έχοντας προσδοκίες για πολλά μετάλλια.

Η διοίκηση της Ε.Α.Λ συγχαίρει για την εξαιρετική εμφάνιση τους αθλητές αλλά και τους προπονητές του τμήματος πάλης κ. Κρίκη Πέτρο και Κακαργιά Δημοσθένη για την εξαιρετική δουλειά που κάνουν στο τμήμα πάλης και εύχεται νέες επιτυχίες στην τελική φάση των αγώνων».

Πηγή: Ελευθερία