Δύο μετάλλια για την ΕΑΛ

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν οι μικροί παλαιστές της ΕΑΛ πήγασος στο πρόσφατο πανελλήνιο πρωτάθλημα ελευθέρας πάλης που διεξήχθη στην πόλη της Σπάρτης το Σαββατοκύριακο 31 Μαρτίου-1 Απριλίου. Η ομάδα της ΕΑΛ κατέκτησε δυο μετάλλια ένα χρυσό και ένα χάλκινο καταλαμβάνοντας την 5η θέση στην συνολική βαθμολογία σε σύνολο 30 συλλόγων. Πιο συγκεκριμένα: Στην κατηγορία των 73 κιλών μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κυριακόπουλος Γιώργος επικρατώντας με επιβλητική εμφάνιση των αντιπάλων του. Κάνοντας συνολικά τρεις νίκες στους ισάριθμους αγώνες που έδωσε, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στέφθηκε για πρώτη φορά πρωταθλητής Ελλάδος μη αφήνοντας περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητάς του από τους αντιπάλους του. Στα 66 κιλά την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε μετά από μαχητική εμφάνιση ο Τσαγγαλίας Ιωάννης, καθώς ηττήθηκε στον ημιτελικό από τον πρωταθλητή της κατηγορίας στα σημεία. Την αποστολή συνόδεψε στην Σπάρτη ο προπονητής της ΕΑΛ κ. Κακαργιάς Δημοσθένης ο οποίος δήλωσε ιδιαίτερα ικανοποιημένος από την εμφάνιση των αθλητών. Το Δ.Σ. της ΕΑΛ συγχαίρει για την πολύ καλή εμφάνιση τους αθλητές του τμήματος καθώς και τους προπονητές κ. Κακαργιά Δ. και Κρίκη Π. και εύχεται νέες επιτυχίες στο μέλλον.

Πηγή: Ελευθερία